Mediace na ZŠ Slezská Ostrava Pěší 1/66

Mediace je uznávaná a účinná metoda řešení konfliktů a sporů prostřednictvím komunikace. Až 80 % mediací končí dohodou. Mediace je dobrovolná, důvěrná, orientuje se na řešení, nikoli na hledání viníka, a je řízena prostředníkem – mediátorem. Mediátor je třetí, neutrální osobou, která pomáhá účastníkům sporu hledat společnou smírnou cestu formou vzájemně přijatelné dohody.

Program Mediace do škol je součástí projektu Kampaň proti rasismu a násilí z nenávisti, který realizuje Agentura pro sociální začleňování Úřadu vlády ČR.

Školní mediace a peer mediace není v prostředí českých škol zatím běžná. Zkušenosti ze zahraničí ale ukazují, že jsou účinnou a efektivní metodou, jak zmírňovat napětí ve školních kolektivech a jak budovat lepší vztahy mezi účastníky života ve škole.

Program Mediace do škol ověřuje, zda a jak jsou české školy připravené začlenit mediaci jako běžně užívanou komunikační metodu pro řešení sporů či konfliktů.

Zapojeno je celkem 10 tzv. pilotních škol v ČR - pět škol z Ústeckého kraje a pět z kraje Moravskoslezského. Budoucí mediátoři z řad pedagogů i žáků projdou komplexním mediačním výcvikem s následnou supervidovanou praxí, ostatní učitelé a vedení školy budou zapojeni prostřednictvím akreditovaných seminářů.