Téma a slohový útvar své závěrečné práce na základní škole si mohli žáci vybrat. Volili mezi úvahou, proslovem, vypravováním nebo popisem děje. Téma se vždy  týkalo jejich loučení se „základkou“, přípravou na další studia a zamyšlení se „co bude dál…“. Práce mnoha z nich se opravdu povedly. Tu nejlepší si můžete  - se souhlasem autorky Vanesy Mlynárové – přečíst.

 

                           Ukončení školního roku a základní školy

                                                       (proslov)

 

Vážený učitelský sbore a mí milí spolužáci,

       pojďme si připomenout, jaké okamžiky nás dovedly k této chvíli. Už když s námi na prvním stupni přestali mluvit jako se štěňaty, tak nám došlo, že je něco špatně. Poté nás v roce 2010 vyhodili na druhý stupeň a to už bylo vážné. Od té doby nás připravovali na tento okamžik. A já můžu říct, je to tady. Čekali jsme a ono to přišlo. Velké přípravy, přijímací řízení, radosti z přijetí, nový začátek.          

       Pro nás, devátou třídu, jsou tohle naše poslední dny tady. Základní škola už nás teoreticky vyprovází ze dveří, my se pouštíme sukní našich učitelek a chystáme se k tomu velkému kroku do dospělosti, který nese název  Střední škola. Nejsem si jistá, jestli na tento krok máme správné boty, ale jedno vím jistě. Ještě to bude zajímavé.

       Za těch devět let se nám naše „základka” stala důvěrně známou a my jsme sem každé ráno napochodovali s pocitem jistoty. V září vtrhneme do neznámých chodeb, kde budou jen samé neznámé tváře a neznámé pocity. Paní profesorka na gymnáziu mi neřekne, že mě ráda znovu vidí a jak se má sestra. Budeme pro všechny neznámí. Ale možná je to dobře, neboť budeme moct být, kým chceme. Teď se všichni těšíme, ale je mi jasné, že v prosinci se tu všichni sejdeme a budeme prosit, ať nás vezmou zpátky.

Děkuji našim pedagogům, že nás učili dospět a pomohli nám to uskutečnit. Děkuji, že do každého z nás vložili kousek sebe. Myslím, že všichni si odnášíme vlastní balíček zkušeností a poznatků. Přeju vám, ať ho ve svém životě využijete co nejlépe a jste nadále se vším spokojeni. Těším se, až se tu zase všichni za pár let sejdeme zdraví, šťastní a svoji.

 

 Vanesa Mlynárová