Landecké pověsti a zahrada Hrušov
publikováno: 25.06.2021

Během měsíce června se zúčastnili čtvrťáčci dvou akci pořádaných organizací Balonek.

První akce se konala na Landeku. Děti na stanovišti  potkaly  mlynáře, rytíře, landeckou paní nebo pasáčka ovcí.

Plnily různé úkoly - např. střílely z luku, poznávaly stromy, skákaly přes překážky (hradby) a hledaly poklad. Dozvěděly se také o historii Landeku.

Ač je to kopec ne moc vysoký, má dlouhou historii.

Žili zde lovci mamutů, byl tam postaven hrad Přemyslem Otakarem II. Také zde vedla solná a jantarová obchodní stezka. A ještě v minulém století se na Landeku těžilo uhlí. Od roku 1993 byl Landek prohlášen za národní přírodní památku.

Na druhé akci v zahradě v Hrušově nám Doc. PaedDr. Miriam Prokešová, Ph.D. poutavě vyprávěla pověsti o Landeku. Dozvěděli jsme se, že zejména mezi obyvateli Koblova se kdysi vyprávěly strašidelné pověsti. Mezi nejčastější patří pověsti o landeckém pokladu, který hlídá paní v černém oblečení na černém koni, nezdárná dcera landeckého pána proměněná v kance, nebo bílý pes s klíčem v hubě. K pokladu také bylo možno sestoupit dírou v zemi, která se otevírala většinou během některého významného církevního svátku. Další z pověstí se týká vodníků, případně vodních panen.

Opekli jsme si buřty a užili společné chvíle v krásném prostředí bylinkové zahrady. Na závěr jsme se mohli  podívat do kostela sv. Františka a Viktora. Zde si děti vyslechly vyprávění o výzdobě a historii této krásné architektonické památky.

Děti si z obou akci odnesly mnoho informací a krásné zážitky.

Markéta Hlinková a Monika Koprovská

fotogalerie zde: