V úterý 21. 5. se již před sedmou hodinou druháčci vydali na další dobrodružnou cestu za poznáním naší přírody. Čekal nás ekologický výukový program na statku a exkurze ve vagonářském muzeu na zámku.

Komentovaná interaktivní prohlídka statku začala ve stáji, kde si děti hladily králíčky, morčátka a koně. Dozvěděly se základní informace o chovných druzích zvířat včetně jejich potřeb a možnosti soužití s lidmi.

Venku na nás čekaly ovce, jehňata a kůzlata, která měly děti možnost nakrmit a pohladit si. Na statku jsme také viděli berana, oslíka, poníky a minikoně.

Na závěr si děti vyzkoušely jednoduché činnosti na statku - hřebelcování a čištění boxu pro koně.

Po programu na statku jsme se přesunuli o kousek dále na zámek do vagonářského muzea. To sídlí ve věžovité části zámku a je to jediné muzeum v ČR zaznamenávající vagonovou výrobu.

Seznámili jsme se v něm s vývojem dopravy od středověku až po vznik nejstarších železničních tratí. Nejvíce děti udivily koněspřežné dráhy. Z oken se nám nabídl krásný výhled na panorama Beskyd.

Na závěr děti uchvátila funkční modelová dráha se dvěma okruhy kolejiště. Na památku si děti zakoupily drobné upomínkové předměty a na zpáteční cestě ke vlaku nesměla chybět zmrzlina a nanuk :)

Druhý den ve škole jsme si ve skupinkách formou kvízu připomněli, co jsme všechno zažili a děti nakreslily krásné obrázky.

Odměnou jim byla koňská placka z Jarošova statku a malá sladkost.

Závěrem bych chtěla děti pochválit za jejich vzorné chování a zároveň poděkovat rodičům, že respektují, aby neměly s sebou mobilní telefony, ale raději komunikovaly, upevňovaly kamarádské vztahy a všímaly si přírody kolem sebe.

Markéta Hlinková, Monika Koprovská